Суғориш институтининг янги корпуси
Миллий тадқиқот университети «Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти» (илгари ТИИҚМХИ деб аталган) 1934-йилда Туркистон университетининг гидротехника факультети ажралиб чиқиши орқали ташкил этилган. Ўша пайтда у Ниёзбек ва Қори Ниёзов кўчалари кесищмасидаги бурчаги юмалоқ бино жойлашган эди.
60-йилларда институт Ниёзбек (Урицкий) кўчаси бўйлаб янги бинолар олди.
70-йилларда Қори Ниёзов кўчаси бўйлаб Оққўрғон (Новомосковская) кўчаси томон янги иншоотлар пайдо бўлди. Айнан шу янги бинолар совет модернизм нуқтаи назаридан қизиқарли.
Меъморлар М. Фёдорова ва Е. Сепетий ҳамда муҳандислар В. Егоров ва А. Минаева иккита симметрик аудитория корпусини — ректорат ва кутубхона билан бирга — акт зали нисбатан симметрик жойлаштирдилар. Корпуслар орасида акт залининг олдида сояли майдонча (скверик) ташкил этилди.
Вертикал қуёшдан ҳимоя панеллари билан безатилган акт залининг фасади институтнинг янги визуал рамзига айланди — у Тошкент ҳақидаги открыткалар ва фотоальбомларда тез-тез учрайди.
Пойабзалчилар маданият саройи
Тошкент №1 пойабзал ишлаб чиқариш бирлашмаси пойабзалчилар маданият саройи 1936-йилда меъмор К. Ско...
Темир йўл ўқув юрти
Марказий боғ (собиқ Тельман номидаги боғ) рўпарасида жойлашган, ўзига хос туркистон меъморчилигидаг...
Алишер Навоий номидаги Миллий кутубхона
Мустақилликнинг 20 йиллиги (2011 йил) муносабати билан Навоий кўчасида қурилган «Маърифат маркази» ...
НБУ Тасвирий санъат галереяси
2004 йилда буюк княз сарайи ёнида Миллий банк ташқи иқтисодий фаолият томонидан расмлар ва тангала...

Новый корпус ирригационного института
Национальный исследовательский университет «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства», ранее называемый ТИИИМСХ (Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства), создан в 1934 году отделением от Туркестанского университета гидротехнического факультета. И расположился тогда в здании со скруглённым углом на пересечении улиц Ниязбекской и Кары-Ниязова.
В 60-е годы институт получил новые здания вдоль улицы Ниязбекской (Урицкого).
В 70-е годы появились новые строения вдоль улицы Кары-Ниязова в сторону улицы Аккурганской (Новомосковской). Именно эти новые здания представляют интерес с точки зрения советского модернизма.
Архитекторы М. Федорова и Е. Сепетый и инженеры В. Егоров и А. Минаева построили два корпуса аудиторий с ректоратом и библиотекой, расположенные симметрично относительно актового зала. Между корпусами перед актовым залом создан тенистый скверик.
Фасад актового зала с вертикальными солнцезащитными панелями стал новым визуальным символом института, встречается на открытках и фотоальбомах о Ташкенте.
Дворец культуры текстильщиков
Красивое здание с полукруглым фасадом построено московскими архитекторами А. А. Галкиным и А. Н. Ка...
Дворец Великого князя
Дворец культуры авиастроителей
В городке авиастроителей расположено одно из самых величественных зданий Ташкента. Над его проектом...
Дом Половцова и Музей прикладного искусства
Одно из самых удивительных и познавательных мест Ташкента — Государственный музей прикладного иску...