Собиқ Ўзбекистон Коммунистик партияси Марказий Қўмитаси биноси 1964-йилда қурилган.
Меъморлар: В. Березин, Ю. Халдеев, А. Фейнлейб, С. Ишанхўжаев, Р. Блезе ва Ю. Закиров; муҳандислар: Э. Леннешмидт ва А. Асанов.
Бино Ислом Каримов проспекти бўйлаб эски қалъа девори устида, Анҳор бўйида қад ростлаган бўлиб, ЎзССРнинг 40 йиллигига бағишлаб қурилган совет модернизм янги биноларидан биридир.
Етти қаватли маъмурий бино ёнида пастроқ мажлислар зали корпуси жойлашган. Иккала блок иккинчи қаватдаги шиша ўтиш йўлак билан бирлаштирилган.
Шаффоф ойна рамзий маънода ҳокимиятнинг очиқлигини ифодалаган бўлса-да, меъморчилик тарихчиси Борис Чухович таъбири билан айтганда, санъатда бу баъзан раҳбарларнинг халқ устидан назорати белгиси сифатида талқин қилинади.
Совет даврида олтинчи қаватда Ш. Рашидовнинг қабулхонаси билан бирга иш хонаси жойлашган эди — гувоҳларнинг эслашича, деразаларда кечки пайтгача чироқ ёнар эди.
Мустақилликнинг дастлабки йилларида бу ерда Ислом Каримовнинг иш хонаси бўлган (Оқсарой қурилгунча). Бинода Президент девони ҳам жойлашган эди. Ҳозирда Конституциявий суд жойлашган.
Диққатга сазовор жиҳати — 60 йил давомида бино деярли ўзгармади ва дастлабки кўринишини сақлаб қолди.
Урда даги мутахассислар уйи
Мутахассислар уйи Наркомзем лойиҳаси бўйича 1938 йилда меъмор Павлов лойиҳаси асосида қурилган ва То...
Кўкрак жарроҳлиги
Узуннасига чўзилган тўққиз қаватли бино Чилонзор кўчаси билан Кичик ҳалқа автомобил йўли (собиқ Фар...
Mobiuz / Уздонробита биноси
Бино Амир Темур кўчасида жойлашган бўлиб, ўзига хос металл қуёшдан ҳимоя панеллари билан танилган. ...
Кўкалдош — Тошкентнинг энг машҳур меъморий ёдгорлиги
Кўкалдош мадрасаси Чорсу майдонида, тепаликда жойлашган бўлиб, ҳатто ундан-да баландроқ бинолар — Ҳ...

Building of the Constitutional Court
The structure stands on the rampart of the old fortress along Islam Karimov Avenue, on the bank of the Ankhor canal, and is one of the Soviet modernist buildings erected for the 40th anniversary of the Uzbek SSR.
The seven-storey administrative block is adjacent to a lower assembly-hall wing; the two are connected by a glass passageway on the second floor.
The extensive glazing symbolised the openness of power, although, as architecture historian Boris Chukhovich notes, in art it is sometimes interpreted as a sign of leadership control over the people.
During the Soviet period, the sixth floor housed Sharof Rashidov’s office and reception room — witnesses recall that the lights stayed on late into the night.
In the early years of independence, Islam Karimov’s working office was located here (until the Oqsaroy residence was built). The Presidential Apparatus was also housed in the building. Today it serves as the Constitutional Court.
Remarkably, over its 60-year history the building has hardly changed and has preserved its original appearance almost entirely.
Sharafbay Mosque
Shoemakers’ Palace of Culture
The Shoemakers’ Palace of Culture of Tashkent Production Shoe Association No. 1 was built in 1936 a...
Museum of History
The State Museum of History of Uzbekistan is housed in one of Tashkent’s most beautiful buildings —...