Бино 1970-йиллар бошида ЎзССР Давлат режаси ҳисоблаш маркази сифатида «ЎзНИИП шаҳарсозлик» институти лойиҳаси бўйича (меъморРичард Блезе ва бошқалар) қурилишни бошлаган. Узоқ вақт бино скелети тугалланмаган ҳолда қолиб кетган. 2010 йилда шу асосда «Пойтахт» бизнес-маркази очилди.
Бинода компаниялар офислари жойлашган, олтинчи қаватда конференциялар ўтказилган; иккита юқори қават меҳмонхона томонидан эгалланган.
2022 йилда объект БАА компанияси томонидан сотиб олиниб, реконструкция бошланди.
Реконструкциягача бино «каримовча» услубга мос эди: оқ деворлар, кўк ойналар ва гранит соколь.
Тарих музейи
Ўзбекистон Давлат тарих музейи Тошкентнинг энг чиройли биноларидан бирида — 1970-йилда пролетариат ...
Болалар дунёси
1970–1971-йилларда қурилган кўк рангли тўққиз қаватли турар жой уйлари ва «Болалар дунёси» дўкони ...
Аллей кўчасидаги турар жой уйи
1933-йилда Ўзбекистон ССР Халқ комиссарлари совети Ўзбекистоннинг учинчи гидроэлектростанцияси — Бу...
Олийгоҳ шаҳарчаси
Шаҳарнинг шимоли-ғарбий қисмида Тошкентнинг энг катта меъморий мажмуаси — олийгоҳ шаҳарчаси жойлаш...

Бизнес-центр «Пойтахт»
Здание начали строить в начале 1970-х как Вычислительный центр Госплана УзССР по проекту института УзНИП градостроительства (архитектор — Ричард Блезе и др.). Долгое время остов здания оставался недостроенным. В 2010 году на его основе был открыт бизнес-центр «Пойтахт».
В здании располагались офисы компаний, на шестом этаже проводились конференции; два верхних этажа занимала гостиница.
В 2022 году объект выкупила компания из ОАЭ и начала реконструкцию.
До реконструкции здание соответствовало «каримовскому» стилю: белые стены, синие стекла и гранитный цоколь.
Государственный драматический театр Узбекистана
Красивое самобытное здание театра на пересечении улиц Заркайнар и Гулбазар считается построенным в ...
ОДО и Юридический университет
Здание для Военного собрания было построено в 1885 году, и его облик в общих чертах сохранился до ...
Баланд мечеть на Чакаре
Мечеть «Баланд» была возведена в 1857 году. «Баланд» означает высокий, такое название мечеть получ...
Девятиэтажка на Сапёрной площади
Это первое (или одно из первых) девятиэтажное здание в Ташкенте. В своё время оно вызывало удивлени...