Бино 1970-йиллар бошида ЎзССР Давлат режаси ҳисоблаш маркази сифатида «ЎзНИИП шаҳарсозлик» институти лойиҳаси бўйича (меъморРичард Блезе ва бошқалар) қурилишни бошлаган. Узоқ вақт бино скелети тугалланмаган ҳолда қолиб кетган. 2010 йилда шу асосда «Пойтахт» бизнес-маркази очилди.
Бинода компаниялар офислари жойлашган, олтинчи қаватда конференциялар ўтказилган; иккита юқори қават меҳмонхона томонидан эгалланган.
2022 йилда объект БАА компанияси томонидан сотиб олиниб, реконструкция бошланди.
Реконструкциягача бино «каримовча» услубга мос эди: оқ деворлар, кўк ойналар ва гранит соколь.
Тарих музейи
Ўзбекистон Давлат тарих музейи Тошкентнинг энг чиройли биноларидан бирида — 1970-йилда пролетариат ...
Болалар дунёси
1970–1971-йилларда қурилган кўк рангли тўққиз қаватли турар жой уйлари ва «Болалар дунёси» дўкони ...
Аллей кўчасидаги турар жой уйи
1933-йилда Ўзбекистон ССР Халқ комиссарлари совети Ўзбекистоннинг учинчи гидроэлектростанцияси — Бу...
Олийгоҳ шаҳарчаси
Шаҳарнинг шимоли-ғарбий қисмида Тошкентнинг энг катта меъморий мажмуаси — олийгоҳ шаҳарчаси жойлаш...

«Poytaxt» Business Center
Construction of the building began in the early 1970s as the Computing Center of the State Planning Committee of the Uzbek SSR, according to the project of the UzNIIP Urban Planning Institute (architect — Richard Bleze and others). For a long time, the building remained unfinished.
In 2010, on its basis, the «Poytaxt» business center was opened.
The building housed company offices, conferences were held on the sixth floor, and the two upper floors were occupied by a hotel.
In 2022, the property was purchased by a company from the UAE and reconstruction began.
Before the reconstruction, the building corresponded to the «Karimov» style: white walls, blue glass, and a granite plinth.
Railway Computing Center
An unusual cylindrical building for Tashkent, constructed in 1988, visually "holds" the intersecti...
The Building of the French Embassy
Real School, Chemistry Faculty, Ministry of Investment, Industry and Trade, Ministry of Culture, Cultural Heritage Agency