Афғон–Ўзбек бизнес-форуми доирасида Тошкент шаҳар ҳокимлиги делегацияси ҳоким ўринбосари Шароф Раҳмонов бошчилигида Қобул шаҳрида Қобул муниципалитети раҳбари ўринбосари Муҳаммад Осиф Жалалзай билан учрашув ўтказди
Учрашувда икки пойтахтнинг шаҳар бошқаруви, урбанизация жараёнлари, инфратузилмани ривожлантириш ва инвестициявий ҳамкорлик истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
📈Қобул томони шаҳарда 234 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилгани, шундан 168 таси қурилиш соҳасига оид эканини маълум қилди. Шунингдек, йўл ва канал қурилиши, автобус бекатлари, ободонлаштириш, чиқиндиларни бошқариш, шаҳарсозликни тартибга солиш ҳамда рақамли бошқарув тизимларини жорий этиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди.
➡️Қобул вакиллари Тошкент тажрибасини ўрганишга қизиқиш билдириб, мутахассислар иштирокида семинар ва мастер-класслар ташкил этиш, шунингдек, инфратузилма ва коммунал хизматлар йўналишида фаолият юритаётган компаниялар билан ҳамкорлик қилиш истагини билдирди.
Тошкент шаҳар ҳокимлиги вакиллари пойтахтимиз компаниялари қайд этилган йўналишларнинг барчасида фаолият юритаётганини таъкидлаб, Қобул томонидан тақдим этилган лойиҳаларни кўриб чиқишга тайёр эканини билдирди.
⚡️Шунингдек, давлат-хусусий шериклик асосида амалга оширилаётган лойиҳалар, транспорт ва коммунал инфратузилмани ривожлантириш ҳамда реновация йўналишларида ҳамкорликни йўлга қўйиш таклиф этилди.

В ходе переговоров стороны обменялись мнениями по вопросам городского управления, урбанизации, развития инфраструктуры и перспектив инвестиционного сотрудничества между двумя столицами.
📈Афганская сторона сообщила, что в Кабуле сформирован портфель из 234 инвестиционных проектов, 168 из которых относятся к строительной сфере. Также была представлена информация о реализуемых проектах по строительству дорог и каналов, организации автобусных остановок, благоустройству территорий, управлению отходами, регулированию градостроительной деятельности и внедрению цифровых систем управления.
➡️Представители Кабула выразили заинтересованность в изучении опыта Ташкента, организации семинаров и мастер-классов с участием профильных специалистов, а также в налаживании сотрудничества с компаниями, работающими в сфере инфраструктуры и коммунальных услуг.
Представители хокимията города Ташкента отметили, что столичные компании обладают необходимым опытом и компетенциями по всем обозначенным направлениям, и выразили готовность детально изучить проекты, представленные кабульской стороной.
⚡️Отдельное внимание было уделено перспективам сотрудничества в рамках государственно-частного партнёрства, развитию транспортной и коммунальной инфраструктуры, а также реализации проектов реновации.
По итогам встречи делегация Кабула была приглашена посетить Ташкент для непосредственного ознакомления с реализуемыми проектами и практическим опытом столицы в данных направлениях.