Asrlar davomida maskarabozlar shahar va qishloq maydonlarida hazil-mutoyiba spektakllari koʻrsatib kelgan. Toshkentda birinchi qoʻgʻirchoq studiyasi 1928-yilda Yosh tomoshabinlar teatrida ochilgan, 1939-yilda esa birinchi qoʻgʻirchoq teatri tashkil etilgan. U Pionerlar saroyi — sobiq buyuk knyaz Nikolay Romanov qarorgohi yonida joylashgan edi.
1979-yilda, oʻzining 40 yillik yubileyiga bagʻishlab, Respublika qoʻgʻirchoq teatri «Kosmonavtlar» metro stansiyasi yaqinida yangi bino oldi. Meʼmor Valeriy Kuzlyanov loyihasi boʻyicha qurilgan bino Toshkentda oʻtkazilgan Osiyo mamlakatlari qoʻgʻirchoq teatrlarining xalqaro festivali kunlarida ochilgan edi.
Teatrga kelish haqiqiy ertakka sayohatga aylanadi: yoʻlakda rang-barang fantastik mavjudotlar tasvirlangan favvoralar, kirish eshigi ustida «jonlanadigan» mis maskarabozlar kutib oladi; foyening balkonchalari va koʻp sonli nishalarida qoʻgʻirchoqlar koʻrgazmasi, ichki hovlida esa afsonaviy qahramonlar bilan sehrli syujetlar gavdalantirilgan. Bolalar ham, kattalar ham uchun haqiqiy bayram!
Ochilganidan 45 yil oʻtgach teatr rekonstruksiya qilindi va yangilandi, lekin tashqi koʻrinishi saqlanib qoldi. Hozir u «Oʻzbek milliy qoʻgʻirchoq teatri» deb ataladi, repertuarida oʻzbek va rus tillaridagi spektakllar doimiy joy olgan.
Teatr jamoasi koʻplab xalqaro festivallarda ishtirok etadi, binoning oʻzi esa poytaxtning eng yorqin meʼmoriy bezaklaridan biri boʻlib qolmoqda.

Веками маскарабозы выступали с шуточными спектаклями на площадях городов и кишлаков. Первая кукольная студия в Ташкенте появилась в 1928 году при Театре юного зрителя, а в 1939 году был создан первый кукольный театр. Он располагался рядом с Дворцом пионеров — бывшей резиденцией великого князя Николая Романова.
В 1979 году, к своему 40-летнему юбилею, Республиканский театр кукол получил новое здание недалеко от станции метро «Космонавты». Постройка, возведённая по проекту архитектора Валерия Кузлянова, была открыта в дни Международного фестиваля театров кукол стран Азии, проходившего в Ташкенте.
Посещение театра превращается в сказочное путешествие: на подходе — фонтаны с разноцветными фантастическими существами, над входом зрителей встречают «оживающие» медные маскарабозы; на балкончиках и в многочисленных нишах фойе размещена выставка кукол, а во внутреннем дворике воплощены волшебные сюжеты со сказочными героями. Настоящий праздник для детей и взрослых!
Спустя сорок пять лет после открытия театр был реконструирован и обновлён с сохранением внешнего облика. Сейчас он называется «Узбекский Национальный театр кукол», а в его постоянном репертуаре — спектакли на узбекском и русском языках.
Коллектив театра — участник множества международных фестивалей, а само здание остаётся одним из ярчайших архитектурных украшений столицы.
Рынок “Чорсу” в Ташкенте — это один из самых старых и известных базаров Центральной Азии, настоящий ...
В 1894 году в Ташкенте было открыто первое реальное училище. Реальными такие училища назывались по...
Необычное для Ташкента здание цилиндрической формы, построенное в 1988 году, зрительно «держит» пе...
В середине XIX века богатый предприниматель татарин Шарафбай (Шарафиддин Бай) построил мечеть, дош...