Chorsu bozorining gumbazi
Koʻplab nashrlar zamonaviy gumbazlardan foydalanishni zilziladan keyin Chilonzorda qurilgan yangi mahallalarda gumbazli konstruksiyalarni qoʻllashni taklif qilgan meʼmor Andrey Kosinskiy gʻoyalari bilan bogʻlaydi. Uning kontseptsiyalari yigirma yil oʻtgach amalda qoʻllanildi — Toshkent shahar loyihalash davlat instituti meʼmorlari Vladimir Azimov va Sobir Adilov Chorsu bozori rekonstruksiyasini loyihalashtirishni boshlaganlarida.
Meʼmoriy tarixchi Boris Chuxovichning yozishicha, meʼmorlarni Jazoirning Sidi-Bel-Abbes shahridagi gumbaz ham ilhomlantirgan boʻlishi mumkin.
1990-yilda majmua ochildi: diametri 86 metr boʻlgan asosiy gumbazni oʻrab turgan 10–15 metrli yetti kichik gumbaz qurildi. Asosiy gumbazning plitka bilan qoplanishi va oxirgi pardoz ishlari esa 1993-yilgacha davom etdi.
Pastki qavatda yertoʻla koridorlari va koʻplab yordamchi xonalar joylashgan. Hozir birinchi qavatda goʻsht va sut mahsulotlari savdosi, ikkinchi qavat galereyasida ziravorlar sotuvchilari joylashgan. Kiyim-kecha, uy-roʻzgʻor buyumlari va hunarmandchilik mahsulotlari savdosi uchun alohida pavilonlar qurilgan.
Asosiy gumbaz qurilishi bilan bir vaqtda shu nomdagi «Chorsu» metro stansiyasi qurilishi boshlangan va u 1989-yil 6-noyabrda ochilgan.
2022-yil may oyida gumbazlardan birini buzishga urinish haqida xabar tarqaldi. Bloglar va OAVdagi nashrlardan soʻng Madaniy meros agentligi barcha Chorsu gumbazlari Oʻzbekiston madaniy meros obʼyektlari roʻyxatiga kiritilganini tasdiqladi.
Bozor ustida suzib turgan va uzoqdan koʻrinib turadigan firuza gumbaz eski shahar panoramasining asosiy aksenti boʻlib qoldi, uning gumbazlari ostidagi savdo qatorlarida sayr qilish esa barcha sayyohlik marshrutlarining majburiy bandiga aylandi.
"Chorsu" mehmonxonasi
Toshkentning eng go'zal binolaridan biri — 23 qavatli "Chorsu" mehmonxonasi, 1982-yilda qurilgan va...
«Koʻk gumbazlar» kafesi
1970-yilda ochilgan kafe meʼmor Vili Islomovich Murotov, muhandis Ye. Platsman va rassom A. Kedrin ...
Hyatt Regency Tashkent mehmonxonasi
2012 yilda Toshkent hokimligi va Hyatt International o‘rtasida Hyatt Regency brendi ostida mehmonxo...
«Sharq» baland binosi / O‘zA
O‘zSSRning 50 yilligiga bag‘ishlab yaratilgan bir qator ob’ektlar orasida 16 qavatli «Sharq» nashr...

Многочисленные публикации связывают современное применение старинных куполов с идеями архитектора Андрея Косинского, предлагавшего использовать купольные конструкции в новых кварталах Чиланзара, возводимых после землетрясения. Его концепции были воплощены лишь спустя двадцать лет, когда архитекторы Ташкентского государственного института проектирования города Владимир Азимов и Сабир Адылов приступили к проектированию реконструкции рынка Чорсу.
Историк архитектуры Борис Чухович отмечает, что архитекторов также мог вдохновить купол, построенный в алжирском городе Сиди-Бель-Аббес.
В 1990 году комплекс был открыт: построены семь куполов диаметром 10–15 метров, окружающих главный купол базара диаметром 86 метров. Однако доработка и облицовка главного купола плитками продолжались до 1993 года.
На нижнем ярусе расположены подвальные коридоры с многочисленными подсобными помещениями. Сейчас на первом этаже купола размещаются прилавки с мясной и молочной продукцией, а на галерее второго этажа работают продавцы специй. Для торговли одеждой, хозяйственными принадлежностями и изделиями мастеров прикладного искусства построены отдельные павильоны.
Одновременно со строительством главного купола начиналась прокладка одноимённой станции метро, открытой 6 ноября 1989 года.
В мае 2022 года стало известно о попытке сноса одного из куполов. После публикаций в блогах и СМИ Агентство культурного наследия подтвердило, что все купола базара внесены в список объектов культурного наследия Узбекистана.
Бирюзовый купол, парящий над базаром и видный издалека, стал главным акцентом панорамы старого города, а прогулка по торговым рядам под его сводами входит в обязательную программу всех туристических маршрутов.
Реальное училище, химфак, МВЭСиТ, Минкульт, Агентство по культурному наследию
В 1894 году в Ташкенте было открыто первое реальное училище. Реальными такие училища назывались по...
Дворец культуры МВД
Медресе Баракхана
В 2007 году был открыт комплекс Хаст Имам или Хазрати Имам в честь великого богослова и учёного ал...
Вузгородок
На северо-западе города расположен крупнейший архитектурный комплекс Ташкента — вузгородок, объедин...