Islom Karimov koʻchasi (sobiq Oʻzbekiston koʻchasi) dagi Senat binosi 1970-yillarning boshida Oʻzbekiston Kompartiyasi viloyat va shahar qoʻmitasi uchun qurilgan.
Meʼmorlar: Ye. Vidyakin va A. Faynleyb, muhandis — E. Lenneshmidt.
Dastlab bino brutal minimalizm uslubida edi: faqat shisha va beton. Derazalar ozgina chuqurlashtirilgan nishalarda joylashgan, bezak elementlari sifatida faqat ular ostidagi qora panellar bor edi. Binoning ikkita alohida kirish eshigi — obkom va gorkom uchun alohida kirishlar mavjud edi. Asosiy korpus orqasida quyoshdan himoya beton panjarasi bilan bezatilgan konferens-zal bloki joylashgan.
Mustaqillik yillarida bu yerda Tashqi ishlar vazirligi joylashdi, shu munosabat bilan bino rekonstruksiya qilindi: fasad qora shisha bilan qoplandi, oq rangli nozik vertikal tikuvlar qoʻshildi, ikkala kirishga ham katta soyabonlar oʻrnatildi.
2021-yil dekabrda binoda Senat joylashdi. Shu maqsadda bino yana toʻliq qayta ishlab chiqildi — u dabdabali koʻrinishga ega boʻldi va dastlabki koʻrinishdan deyarli hech narsa qolmadi.
NBU Tasviriy sanʼat galereyasi
2004 yilda buyuk knyaz saroyi yonida Milliy bank tashqi iqtisodiy faoliyat tomonidan rasmlar va tan...
Irrigatsiya instituti binosi
1934-yilda Turkiston universitetining ikki fakulteti asosida Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjal...
Sapyor maydonidagi toʻqqiz qavatli uy
Bu Toshkentdagi birinchi (yoki eng birinchilardan biri) toʻqqiz qavatli bino edi. Oʻz vaqtida u hay...
Yahyo Gʻulomov koʻchasidagi Fanlar akademiyasi binosi
Yahyo Gʻulomov koʻchasidagi (ilgari Gogol) Fanlar akademiyasi binosi oʻz fasadi bilan beixtiyor eʼt...

Regional Committee, MFA, Senate
The Senate building on Islam Karimov Street (formerly Uzbekistan Street) was constructed in the early 1970s for the Regional and City Committees of the Communist Party of Uzbekistan.
Architects: Ye. Vidyakin and A. Fainleib; engineer: E. Lenneshmidt.
Originally the building had a brutalist minimalist appearance: only glass and concrete. The windows were slightly recessed into niches, and the only decorative elements were black panels beneath them. There were two separate entrances with minimal decoration — one each for the regional and city committees. Behind the main block is a conference-hall wing decorated with a sun-shading concrete lattice (panjara).
In the years of independence, the Ministry of Foreign Affairs moved in, and the building was reconstructed: the façade was clad in black glass with thin white vertical seams, and both entrances received large canopies.
In December 2021 the Senate took up residence here. For this purpose the building was completely remodelled once again — it became pompous, and almost nothing remained of the original appearance.
Yunus Khan Mausoleum
Yunus Khan of Moghulistan (1415-1487) was a gifted man and influential politician. He ruled over Ta...
“Turkistan” Concert Hall
The majestic snow-white building of the concert hall is located at the intersection of Navoi Avenue...
Tashkent House of Photography
One of Tashkent’s most popular venues is the House of Photography. It regularly hosts exhibitions o...
The Shemarin Trading House on Eski Juva
On the square in front of the Chorsu market stands an old brick building that catches the eye. On t...