NBU Tasviriy sanʼat galereyasi
2004 yilda buyuk knyaz saroyi yonida Milliy bank tashqi iqtisodiy faoliyat tomonidan rasmlar va tangalar kolleksiyasini namoyish etish uchun koʻrgazma zali qurilgan.
«Toshgiprogor» instituti loyihasida Rossiya, Yevropa mamlakatlari va AQSh galereya meʼmorchiligi tajribasi hisobga olingan. 3,5 ming kvadrat metr ekspozitsiya maydoni 15 ta zalga boʻlingan, bu koʻrgazma maydonini oqilona tashkil etishga imkon beradi.
Bino pardozlashida milliy anʼanalar va Samarqand, Buxoro va Xiva meʼmoriy qonunlari qoʻllanilgan.
Keng joylashtirilgan ustunlar bilan fasad tantanali koʻrinish yaratadi. Bezashda “karimovcha” uslubining belgilari namoyon boʻlgan: oq devorlar, qora oynalar va granit poydevor.
Birinchi qavatda ikkita katta yon zallar va markaziy dumaloq zal joylashgan boʻlib, u yerda koʻrgazmalar ochilish marosimlari oʻtkaziladi. Tabiiy yoritish va qandil bilan ochiq atrium ikkinchi qavatgacha davom etadi, u yerda markaziy zalni 10 ta kichik zallar oʻrab turadi.
Oʻn yildan ortiq mavjudligi davomida Galereya poytaxt madaniy hayotida markaziy oʻrinlardan birini egallagan.
"Chorsu" mehmonxonasi
Toshkentning eng go'zal binolaridan biri — 23 qavatli "Chorsu" mehmonxonasi, 1982-yilda qurilgan va...
Obkom, TIV, Senat
Islom Karimov koʻchasi (sobiq Oʻzbekiston koʻchasi) dagi Senat binosi 1970-yillarning boshida Oʻzb...

Галерея изобразительного искусства НБУ
В 2004 году рядом с дворцом великого князя Национальный банк внешнеэкономической деятельности построил выставочный зал для демонстрации картин и коллекции монет.
В проекте института «Ташгипрогор» был учтен опыт галерейной архитектуры России, европейских стран и США. Экспозиционная площадь в 3,5 тысячи квадратных метров разделена на 15 залов, что позволяет рационально организовать выставочное пространство.
В отделке здания использованы национальные традиции и архитектурные каноны Самарканда, Бухары и Хивы.
Фасад с широко расставленными колоннами создает торжественный облик. В оформлении проявились черты «каримовского» стиля: белые стены, темные стекла и гранитное основание.
На первом этаже расположены два больших боковых зала и круглый центральный зал, где проходят церемонии открытия выставок. Открытый атриум с естественным освещением и люстрой продолжается на второй этаж, где центральный зал окружают 10 малых залов.
За более чем двадцатилетний период своего существования Галерея заняла одно из центральных мест в культурной жизни столицы.
Главпочтамт
Здание Mobiuz / Уздунробиты
Расположено на улице Амира Темура, узнаваемо по оригинальным металлическим солнцезащитным панелям. ...
Кукельдаш — самый известный архитектурный памятник Ташкента
Медресе Кукельдаш расположено на площади Чорсу на холме и смотрится величественно даже несмотря на ...