Mobiuz / Уздонробита биноси
Бино Амир Темур кўчасида жойлашган бўлиб, ўзига хос металл қуёшдан ҳимоя панеллари билан танилган. У 1981-йил бошида лойиҳалаштириш институти ГСПИ-2 (СССР Алоқа вазирлигининг 2-сонли Давлат лойиҳалаштириш институти) учун қурилган ва фойдаланишга топширилган бўлиб, лойиҳа ҳам шу институт томонидан ишлаб чиқилган.
Ноёб дизайндаги қуёшдан ҳимоя панеллари ТАПОиЧда ишлаб чиқарилган.
2009–2010-йилларда бино реконструкция қилинди: дастлабки ёшил ранг оқ рангга алмаштирилди, лекин қуёшдан ҳимоя панеллари сақланиб қолди.
Турли йилларда бинода алоқа соҳаси ташкилотлари — Ўзбектелеком, пейжинге компаниялари ва СП Уздонробита / МТС / UMS / Mobiuz жойлашган.
2025-йил июн ойида Ўзбекистон Давлат активларини бошқариш агентлиги Mobiuz (Universal Mobile Systems МЧЖ) мобил операторининг устав капиталидаги 100% давлат улушни халқаро очиқ хусусиласштириш жараёнини бошлаш тўғрисида эълон қилди, шунинг учун келажада бино янги эгаси топиши мумкин.
Вокзал
Бир вақтлар 1899 йилда Г. Сваричевский лойиҳаси бўйича қурилган Тошкент вокзали шаҳарнинг энг гўзал...
Йўқолган қалъанинг дарвозалари
1865 йилда Анҳорнинг чап соҳилида, Қайтмас дарвозаси яқинида ҳарбий қалъа қурилган. Баланд ер уюмл...
Сапёр майдонидаги тўққиз қаватли уй
Бу Тошкентдаги биринчи (ёки энг биринчилардан бири) тўққиз қаватли бино эди. Ўз вақтида у ҳайрат у...
Сквер яқинидаги «Ўзпромстройбанк»
Сквередаги чиройли бино 1895-йилда меъмор В. С. Гейнцельман томонидан қурилган ва Император давлат ...

Здание Mobiuz / Уздунробиты
Расположено на улице Амира Темура, узнаваемо по оригинальным металлическим солнцезащитным панелям. Здание построено и введено в эксплуатацию в начале 1981 года для проектного института ГСПИ-2 (Государственный проектный институт № 2 Министерства связи СССР), причём проект здания был выполнен этим же институтом.
Солнцезащитные панели с уникальным дизайном изготовлены на ТАПОиЧ.
В 2009–2010 годах здание реконструировали: первоначальный зелёный цвет сменили на белый, но солнцезащитные панели сохранили.
В разные годы в здании располагались организации отрасли связи — Узбектелеком, пейджинговые компании и СП Уздунробита / МТС / UMS / Mobiuz.
В июне 2025 года Агентство по управлению государственными активами Узбекистана объявило о старте открытого международного процесса приватизации 100% государственной доли в уставном фонде мобильного оператора Mobiuz (ООО Universal Mobile Systems), поэтому возможно, что здание в будущем получит нового владельца.
Управление железной дороги
Купол базара Чорсу
Многочисленные публикации связывают современное применение старинных куполов с идеями архитектора А...
Мавзолей Шейха Хавенди ат-Тахура
Мавзолей Шейхантаура (шейха Хавенди ат-Тахура) — главная святыня архитектурного ансамбля Шейхантаур...
Вычислительный центр железной дороги
Необычное для Ташкента здание цилиндрической формы, построенное в 1988 году, зрительно «держит» пе...