«Самарқанд» чойхонаси
Меъмор — С. Сутягин, муҳандислар — А. Браславский ва В. Тен, рассомлар — А. Ган, В. Ган, А. Фертман, Р. Авакян, Ю. Киселёв ва А. Овсепян.
Пирамидага ўхшаған ўзига хос чойхона Самарқанднинг 2500 йиллиги муносабати билан 1970-йилларда қурилган. Ташқи томонга эгилган пилонлар ва улар орасидаги гумбаз биногнинг таниш «эртакдаги» силуэтини яратган. Совет даврида кириш олдида тошкентликларнинг катта авлоди яхши таниган Насриддин Афанди ҳайкали турарди.
Мустақиллик йилларида бино бир неча марта эгасини алмаштирди ва кўп марта реконструкция қилинди. Охирги, ташқи кўринишга ҳам таъсир қилган реконструкция 2017-йилда бўлиб ўтди. Олдинги ифодали кўринишдан фақат характерли эгилган пилонлар сақланиб қолди. Дастлабки меъморчиликнинг йўқолиши бинода турли ташкилотлар жойлашиб, улар ўз хоналарини умумий концепциясиз ва чойхонани асл ҳолига қайтариш истагисиз безашлари билан боғлиқ.
Совет даврида шаҳар аҳамиятидаги ёдгорликлар рўйхатига кирган чойхона бугун маданий мерос объекти мақомига эга эмас.
Алишер Навоий номидаги кино саройи («Панорамали»)
Алишер Навоий номидаги кино саройи, тошкентликларга «Панорамали» деб кўпроқ таниш — пойтахтнинг эн...
Давлат Темурлар тарихи музейи
Давлат Темурлар тарихи музейи 1996 йилда президент Ислом Каримов ташаббуси билан Амир Темур таваллу...
П. Беньков номидаги Республика бадиий коллежи
Оқ рангли, содда, лекин жуда ифодали коллеж биноси 1984-йилда тепаликда меъмор Р. Хайрутдинов ва му...
Адабиёт музейи, Ўзбекистон ёшлар театри
Навоий проспектидаги чиройли катта бино 1940-йилда меъмор Стефан Николаевич Полупанов лойиҳаси бўйи...

Чайхана «Самарканд» построена в 1975 году на улице Самарканд-Дарваза.
Архитектор — С. Сутягин, инженеры — А. Браславский и В. Тен, художники — А. Ган, В. Ган, А. Фертман, Р. Авакян, Ю. Киселёв и А. Овсепян.
Необычная чайхана, напоминающая пирамиду, была возведена к 2500-летию Самарканда, отмечавшемуся в 1970-е годы. Наклонные наружные пилоны и купол между ними создавали узнаваемый «сказочный» силуэт постройки. В советские годы перед входом стояла скульптура Насреддина Афанди, хорошо знакомая старшему поколению ташкентцев.
В годы независимости здание несколько раз меняло владельцев и неоднократно реконструировалось. Последняя реконструкция, затронувшая и внешний облик, прошла в 2017 году. От прежнего выразительного облика сохранились лишь характерные наклонные пилоны. Утрата первоначальной архитектуры связана и с тем, что в здании размещаются разные организации, оформляющие свои помещения без общей концепции и без стремления вернуть чайхане её оригинальный вид.
Чайхана, которая в советское время входила в список памятников городского значения, сегодня не имеет статуса объекта культурного наследия.
Туристическая улица Узбекистон овози
Общая протяженность улицы составляет 2,1 километра, здесь созданы все современные условия для жител...
Музей истории
Государственный Музей истории Узбекистана находится в одном из красивейших зданий Ташкента, бывшем ...
Дворец культуры текстильщиков
Красивое здание с полукруглым фасадом построено московскими архитекторами А. А. Галкиным и А. Н. Ка...
Астрономический институт и его история
В 1870 году военное руководство Ташкента приняло решение о строительстве обсерватории. В 1872 году...