Шахсий қабул: фуқаролар мурожаатларига ечим
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026-йил 1-апрелдаги ПФ–51-сон "Аҳоли билан мулоқот тизимини самарали ташкил қилиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги Фармони ижросини таъминлаш ҳамда фуқаролар билан очиқ мулоқотни янада кучайтириш мақсадида Тошкент шаҳар ҳокимининг ўринбосари А. Шовкатов томонидан маданият, туризм ва маданий мерос соҳалари бўйича жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини ўрганиш юзасидан сайёр қабул ўтказилди.
📈Қабул давомида фуқаролар ва тадбиркорлик субъектлари томонидан мазкур соҳаларни ривожлантириш, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, маданий ва туризм инфратузилмасини такомиллаштириш, хизматлар сифатини ошириш, тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш ҳамда бошқа долзарб масалалар юзасидан мурожаатлар ва таклифлар билдирилди.
🧑‍💻Ҳар бир мурожаат батафсил ўрганилиб, уларнинг мазмун-моҳиятидан келиб чиқиб, амалдаги қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ тегишли масъулларга аниқ топшириқлар берилди. Қўшимча ўрганишни талаб этадиган масалалар ижро назоратига олиниб, уларнинг қонуний ва ўз вақтида ҳал этилишини таъминлаш юзасидан зарур чоралар белгиланди.
➡️Фуқаролар билан очиқ ва самарали мулоқотни йўлга қўйиш, уларнинг мурожаатларига тезкор ва адолатли ечим топиш, шунингдек, давлат органлари фаолиятининг очиқлиги ва ҳисобдорлигини таъминлаш борасидаги ишлар изчил давом эттирилмоқда.

Personal Reception: Solutions to Citizens’ Appeals
In order to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 1, 2026, PF–51 “On Additional Measures to Effectively Organize the System of Communication with the Population” and to further strengthen open dialogue with citizens, a mobile reception was held by A. Shovkatov, Deputy Mayor of Tashkent city, to study appeals from individuals and legal entities in the fields of culture, tourism, and cultural heritage.
📈During the reception, citizens and business entities expressed appeals and proposals on developing these sectors, implementing investment projects, improving cultural and tourism infrastructure, enhancing the quality of services, supporting entrepreneurial activities, and other pressing issues.
🧑💻Each appeal was thoroughly examined, and based on its content and essence, specific instructions were given to the relevant officials in accordance with current legislation. Issues requiring additional study were placed under execution control, and necessary measures were defined to ensure their legal and timely resolution.
➡️Work on establishing open and effective communication with citizens, providing prompt and fair solutions to their appeals, as well as ensuring the transparency and accountability of state bodies, continues consistently.