PF-223 ijrosi: Chilonzor tumanida belgilangan ko‘rsatkichlar orttirib bajarildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 20-dekabrdagi “Hududlarda yuqori iqtisodiy o‘sish va aholi bandligini ta’minlashning yangi tizimini yo‘lga qo‘yish hamda bu borada mahalliy hokimliklarning roli va mas’uliyatini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-223-son Farmoni asosida Chilonzor tumanida kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
📊 2026-yilning 2-choragi yakunlari bo‘yicha Chilonzor tumanida PF-223-son Farmonida belgilangan vazifalar ijrosi sarhisob qilindi.
Sarhisob davomida tumanda:
🔹 xizmatlar sohasi hajmi 26,4 trln so‘mni tashkil etib, o‘sish sur’ati 125,3 foizga yetgani;
🔹 sanoat mahsulotlari hajmi 9,5 trln so‘mni tashkil etib, o‘sish sur’ati 113,1 foiz bo‘lgani;
🔹 tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash doirasida 165 ta mikroloyiha amalga oshirilgani;
🔹 tadbirkorlik dasturlari doirasida 24,0 mlrd so‘mlik kreditlar ajratilgani;
🔹 “Champion” tadbirkorlar faoliyatini kengaytirish bo‘yicha belgilangan 2 ta loyiha to‘liq bajarilgani;
🔹 aholi bandligini ta’minlash, yashirin ish o‘rinlarini legallashtirish va aholining daromadlarini oshirish bo‘yicha ham muayyan natijalarga erishilgani qayd etildi.
Sessiyada Chilonzor tumanida PF-223-son Farmoni asosida belgilangan vazifalar ijrosi bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuqori baholanib, qator ko‘rsatkichlarning belgilangan rejaga nisbatan orttirib bajarilgani alohida e’tirof etildi.
Xususan, xizmatlar sohasida o‘sish sur’ati 125,3 foizni tashkil etgani tumanda iqtisodiy faollik izchil oshib borayotganini ko‘rsatmoqda.
Shu bilan birga, sessiyada erishilgan natijalarni yanada mustahkamlash, kelgusida belgilangan vazifalarni sifatli va samarali amalga oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratish hamda aholi farovonligini oshirish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilab olindi.

Исполнение PF-223: в Чиланзарском районе установленные показатели выполнены с превышением
В Чиланзарском районе на системной основе реализуются мероприятия по комплексному социально-экономическому развитию в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 20 декабря 2024 года № PF-223 «О мерах по внедрению новой системы обеспечения высоких темпов экономического роста и занятости населения в регионах, а также повышению роли и ответственности местных органов власти в этом направлении».
📊 По итогам второго квартала 2026 года в Чиланзарском районе были подведены итоги выполнения задач, определённых Указом № PF-223.
В ходе подведения итогов отмечено, что в районе:
🔹 объём услуг составил 26,4 трлн сумов, а темп роста достиг 125,3 процента;
🔹 объём промышленной продукции составил 9,5 трлн сумов, при темпе роста 113,1 процента;
🔹 в рамках поддержки предпринимательства реализовано 165 микропроектов;
🔹 в рамках предпринимательских программ выделено 24,0 млрд сумов кредитов;
🔹 2 проекта, предусмотренные для расширения деятельности предпринимателей категории «Champion», полностью выполнены;
🔹 также достигнуты определённые результаты в обеспечении занятости населения, легализации неформальной занятости и повышении доходов населения.
На сессии была высоко оценена работа, проведённая в Чиланзарском районе по выполнению задач, определённых Указом № PF-223. Отдельно отмечено перевыполнение ряда установленных показателей.
В частности, темп роста в сфере услуг составил 125,3 процента, что свидетельствует о последовательном повышении экономической активности в районе.
Вместе с тем на сессии были определены приоритетные задачи по дальнейшему укреплению достигнутых результатов, качественному и эффективному выполнению поставленных задач, созданию новых рабочих мест и повышению благосостояния населения.