Toshkent shahar hokimligi shahar va tuman hokimliklari, shahar boshqarmalari hamda ularga qarashli bo‘linmalarning ish vaqtini 8:00 dan 17:00 gacha etib belgilash taklifini jamoatchilik muhokamasiga qo‘ymoqda.
✔️ Ish kunining davomiyligi o‘zgarmaydi — xodimlar ishni bir soat ertaroq boshlab, bir soat ertaroq yakunlaydilar.
Bugungi kunda ko‘plab ijtimoiy muassasalar, ayrim davlat tashkilotlari, shuningdek, ko‘plab korxona va tashkilotlarda ish kuni soat 8:00 da boshlanadi. Shu vaqtdan boshlab shaharda faol hayot boshlanadi, aholi davlat va shahar xizmatlariga murojaat qiladi. Shu bois shahar hokimligi va unga qarashli xizmatlarning ham fuqarolarga ayni vaqtdan boshlab xizmat ko‘rsatishga tayyor bo‘lishi muhim.
Ish jadvallarini uyg‘unlashtirish bir nechta idora ishtirokini talab qiladigan masalalarni tezroq muvofiqlashtirish imkonini ham beradi.
⌛ Yo‘l harakatini tashkil etish markazi tomonidan transport oqimlari tahlili va modellashtirilishi shuni ko‘rsatmoqdaki, ish boshlanish vaqtlarini taqsimlash ertalabki tig‘iz paytlarda yo‘l tarmog‘iga tushadigan yuklamani kamaytirishga yordam beradi. Yangi grafik joriy etilganda tushlik vaqti ham shunga mos ravishda tashkil etilib, kun davomida transport oqimlari hamda umumiy ovqatlanish obyektlariga tushadigan yuklamani yanada bir maromda taqsimlash imkonini beradi.
Yakuniy qaror qabul qilishdan oldin poytaxt aholisining fikrini eshitish biz uchun muhim.
Agar taklif ovoz berish natijalariga ko‘ra aholi tomonidan qo‘llab-quvvatlansa, Toshkent shahar hokimligi uni belgilangan tartibda kelishish uchun kasaba uyushmalari tashkilotlarining ko‘rib chiqishiga kiritadi.
Quyidagi so‘rovnomada ishtirok etib, o‘z munosabatingizni bildiring. Agar taklif aholi tomonidan qo‘llab-quvvatlansa, belgilangan tartibda kasaba uyushmalari bilan kelishish uchun kiritiladi. So‘rovnoma natijalari joriy yilning 28-avgust kuni sarhisob qilinadi.

It is proposed to start the working day at 8:00 in a number of organizations in Tashkent
The Tashkent City Administration is submitting for public discussion a proposal to set the working hours of the city and district administrations, city departments, and their subordinate units from 8:00 to 17:00.
✔️ The duration of the working day will not change — employees will start work one hour earlier and finish one hour earlier.
Today, the working day begins at 8:00 in many social institutions, some state organizations, as well as in many enterprises and organizations. From this time, active life begins in the city, and the population turns to state and city services. Therefore, it is important that the city administration and its subordinate services are also ready to serve citizens starting from the same time.
Harmonizing work schedules will also make it possible to coordinate issues requiring the participation of several agencies more quickly.
⌛ Analysis and modeling of traffic flows by the Road Traffic Organization Center show that distributing the start times of work helps reduce the load on the road network during morning peak hours. When the new schedule is introduced, lunch time will also be organized accordingly, which will make it possible to distribute more evenly the load on traffic flows and public catering facilities throughout the day.
It is important for us to hear the opinion of the capital’s population before making a final decision.
If the proposal is supported by the population according to the voting results, the Tashkent City Administration will submit it in the established manner for consideration by trade union organizations for approval.
Participate in the survey below and express your attitude. If the proposal is supported by the population, it will be submitted in the established manner for agreement with the trade unions. The survey results will be summarized on August 28 of this year.